Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie

No i zima

2015-12-30

Zwiększone stężenie propanu cechuje "zimowe LPG", gdyż ten paruje nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zima wreszcie do nas dotarła. Dla ciekawskich opowiadamy o różnicy pomiędzy gazem letnim, a zimowym. 

Zacznijmy od tego, że autogaz to mieszanina dwóch gazów propanu i butanu. Jak wiemy ze szkoły mieszaniny mogą mieć różny skład. Jednego składnika może być więcej lub mniej. Musimy wiedzieć, że parowanie butanu ustaje w temperaturze około -0,5 °C. Gaz ten istotnie nie zamarza jak sądzi wielu lecz przestaje wrzeć, czyli pracować. Gdybyśmy nalali do zbiornika LPG czystego butanu to moglibyśmy wykręcić wielozawór w temperaturze -10 stopni i gaz byłby płynny...

Gdy gaz nie paruje instalacja gazowa nie ma prawa działać. W Polsce zimą panują temperatury nawet do -30 °C, rekord wynosił -41 °C. Dlatego zimowy gaz zawiera około 70% propanu. Składnika, który przestaje parować dopiero przy -43 °C.

W przypadku gazu letniego zawartość propanu wynosi około 30%. Dlatego też gdybyśmy latem zatankowali gaz do pełna i potem zimą przy -20 °C próbowali jechać samochodem na gazie, nie uda nam się to. Dlatego potrzebny jest gaz zimowy. Na gazie zimowym z kolei możemy jeździć latem.

Składnik który dominuje w gazie zimowym: propan, jest droższy niż butan, który dominuje w gazie letnim.

Mieszanka gazu letniego jest około 6% bardziej kaloryczna niż gazu zimowego. Stąd też na gazie letnim powinniśmy odnotować niższe zużycie paliwa. Dodatkowo gaz letni jest z reguły tańszy (bo butan jest generalnie tańszy). Z tego też względu i ze względu na większe zużycie benzyny zimą (na rozruch silnika) instalacje gazowe szybciej zwracają się latem niż zimą.

 

cytat za: "instalacje gazowe"

powrót

Centrum obsługi pojazdów samochodowych mGas,
ul. Zakopiańska 9 , 30-418 Kraków,
Współrzędne GPS: 50°01.641` N, 19°56.022` E
Zobacz jak dojechaćAuto gaz Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone przez mGas
Wykonanie strony:
Programowanie: Krystian Kulik
Instalacje gazowe Kraków